Ako vyčistiť uši vášmu psovi

Zhrnutie: V tomto blogu sa naučíme, ako vyčistiť uši vášmu psovi. Dozvieme sa, prečo je čistenie naozaj dôležité, ako často by ste ho mali vykonávať a čo pri čistení použiť…
„Mám svojmu psovi čistiť uši?“ Väčšinou je odpoveď – áno! Rovnako ako ľudia, aj niektorí psi sú náchylnejší na tvorbu zhlukov a mazu v ušiach. Popri čistení zubov často zabúdame na túto základnú súčasť každodennej starostlivosti o psa.
Ako zodpovední majitelia psov by sme mali svojich domácich miláčikov strihať rovnako ako aj naše deti; pomáhame tak našim chlpatým kamarátom s pravidelnou hygienou a následným zachovaním dobrého zdravia a pocitu šťastia.
Našťastie, pokiaľ ide o čistenie uší, proces je pomerne jednoduchý a zvládnete ho vykonať aj doma.
Poďme sa teda naučiť, ako vyčistiť uši vášmu psovi…
Čo použiť na vyčistenie uší vášho psa
Predtým, ako vyčistíte vášmu psovi uši, zaobstarajte si nasledovné pomôcky:
- Navlhčená vata alebo vatové tampóny
- Špeciálny čistič uší pre psov (Pre psov by ste nikdy nemali používať produkty určené pre uši ľudí.)
- Jemný hmat, najmä ak je váš pes nervózny a/alebo nie je zvyknutý na čistenie uší.
- Veľa chutných, zdravých maškŕt pre psíkov nielen počas čistenia uší, ale aj po ňom!
- Odporúčame: Čistý uterák alebo utierku v prípade náhodného rozliatia
Ako vyčistiť uši vášmu psovi

Predtým ako začnete, sa vždy uistite, že sa váš pes cíti komfortne a v bezpečí. Použite príjemný, chváliaci tón a povzbudzujte ho potľapkávaním či hladkaním počas celého procesu čistenia.
Začnite tým, že mu jemne zdvihnete ucho a dokonale skontrolujete vnútornú oblasť.
- Preskúmajte ucho a skontrolujte, či nie je začervenané, neobsahuje výtok alebo či necítite nepríjemný zápach. Prítomnosť malého množstva svetlého mazu je normálna, ale čokoľvek páchnuce, znečistené alebo veľmi začervenané musí skontrolovať veterinár. Urobte tak ešte predtým, ako budete chcieť zakročiť a pokúsite sa ucho vyčistiť.
- Navlhčenou vatou alebo vatovým tampónom jemne utrite okolie vchodu do ucha.
- Vložte špičku balenia vami zvoleného roztoku na čistenie uší pre psov do ucha, pričom dbajte na to, aby ste ju nevsunuli príliš hlboko.
- Potom fľaštičku stlačte, čím sa uvoľní tekutina a naplní zvukovod. Premasírujte vstupnú časť ucha, čím pomôžete čističu uší adekvátne a správne preniknúť do zvukovodu.
- Prebytočný čistič, ktorý mohol vytiecť, utrite čistým kúskom vlhkej vaty alebo vatového tampónu. Proces čistenia opakujte rovnako aj v druhom uchu!
Ak sa váš pes necíti komfortne pri čistení uší, nenúťte ho absolvovať tento proces nasilu, ani mu nenadávajte za prípadnú neochotu spolupracovať. Kvalifikovaní veterinárni pracovníci vám dokážu pomôcť aj pri tomto úkone. Dohodnite si prípadné stretnutie, najmä v situáciách, ak sa váš domáci miláčik chová úzkostne alebo vystrašene.
Ako často by sme mali čistiť uši nášmu psovi?

Keď sa sami seba pýtate „Ako často by sme mali nášmu psovi čistiť uši?“, to závisí len od plemena vášho psa. Plemená ako Bígel, Baset, Anglický kokeršpaniel a Kavalier King Charles Španiel sú náchylnejšie na problémy s ušami, takže vyžadujú pravidelnejšie čistenie ako iné plemená. Dlhé ovisnuté uši obmedzujú prúdenie vzduchu, takže nečistoty a vlhkosť sa hromadia oveľa jednoduchšie v zvukovode a inhibujú rast baktérií.
Psy, ktoré radi plávajú alebo sa na prechádzkach veľmi zašpinia, budú tiež potrebovať pravidelnejšie čistenie uší.
Čistiť uši vášho psa musíte pravidelne, aby ste zabránili infekcii. Nepreháňajte to však, cieľom je nespôsobiť poškodenie sluchu. Zvyčajne stačí raz týždenne, ale ak túžite mať pravidelný a konkrétny plán čistenia, najmä ak vlastníte plemeno náchylné na problémy s ušami, poraďte sa s vaším veterinárom.